Brønnøysundregistrene logo Registeretat og datakilde Hopp til hovedinnholdet på siden
Forsiden Indeks a-å Kontakt oss English
 
Registrering og tinglysing Produkter og tjenester Om Brønnøysundregistrene

Journalister på nyhetsjakt i Brønnøysund

 

Fornøyde journalister på kurs i Brønnøysund. Foran: Linda Reinholdtsen (Helgelands Blad) og Arne Kvistad (Trønderavisa). Bak: Trygve Mellvang (Norsk Telegrambyrå), Odd Kristian Dahle (frilanser), Bent Ove Aulid (frilanser), Egil H. Torvik (Romsdals Budstikke), Brit Tangen (Institutt for Journalistikk), Vidar Frislie (frilanser) og Ida Grieg Riisnæs (Dagens Næringsliv). Rune Sævik (Smaalenene Medier) var ikke til stede da bildet ble tatt.

(04.09.2003) Fornøyde journalister hadde fått inspirasjon til spennende nyhetsstoff da de nylig forlot Brønnøysundregistrene etter endt journalistkurs. Hvert år de siste ti årene har Institutt for Journalistikk i Fredrikstad og Brønnøysundregistrene samarbeidet om journalistkurs, spesielt for næringslivsjournalister. Gjennom dette samarbeidet kan instituttet tilby et verdifullt påfyll, der journalistene får innblikk i hvilke opplysninger som finnes i registrene, og hvordan de kan bruke kildene i sitt arbeid.

På sporet av saker

– Etter flere søk på Internett og i Brønnøysundregistrenes eget saksbehanlingssystem har jeg fått mange ideer til nyhetssaker, sier Odd Kristian Dahle, journalist ved NRKs distriktskontor i Møre og Romsdal. For hans del var kurset i nord en nyttig vitamininnsprøytning til videre arbeid med næringslivsstoff i redaksjonen. Samtlige deltakere uttrykte stor tilfredshet med kursinnholdet under evalueringsrunden.
– Jeg har lært mye nytt om søkemulighetene som er tilgjengelige for oss journalister, men også om begrensningene, sier journalist Egil H. Torvik. Daglig tar han i bruk Brønnøysundregistrenes nettsider i sitt arbeid i Romsdals Budstikke.

Journalist som foreleser

For Linda Reinholdtsen, journalist i Helgelands Blad, var Brønnøysundregistrene inntil nå et nokså ubeskrevet blad. Under kurset benyttet hun anledningen til å lete frem årsregnskap og rollelister i forskjellige virksomheter i Alstahaug og nabokommunene, som er hennes dekningsområde. Reinholdtsen lyttet med stor interesse til Ida Grieg Riisnæs som fortalte om sine erfaringer med etatens servicetilbud. Den erfarne journalisten fra Dagens Næringsliv kunne vise til mange nyhetsoppslag der opplysninger fra Brønnøysundregistrene danner grunnlaget.

Jobbet med egne saker

Det var satt av rikelig tid til egne søk i Brønnøysundregistrenes databaser, slik at journalistene kunne finne opplysninger til saker de jobber med i egen redaksjon. Til dette kunne de også få bistand fra husets fagfolk.
Under den årlige nyhetsjakten får også deltakerne møte folk fra de ulike faggruppene ved Brønnøysundregistrene i en sosial sammenheng. Her blir deltakerne bedre kjent, og kan dessuten snappe opp nyttige tips til bruk i sitt daglige virke.

Nyhetsarkiv

Foretaksregisteret innskjerper krav til enkelte vedlegg

No kan du melde fleire endringar elektronisk

Alvorlig feil i Altinn

Suksess for informasjonsportal

Innsending av årsregnskap - ikke oppdatert skjema i år

Avgjørelse om nybygg før sommeren

Samvirkelag og andelslag må tilpasse seg loven


Minstekravet til aksjekapital i AS blir sett ned til 30 000 kroner

Framtids- og jobbmuligheter i Brønnøy

Fråval av revisjon

Styringsgruppen anbefaler nybygg

Frister - melding til Foretaksregisteret

Engelske blankettar frå Brønnøysundregistra

Kurs om Boside - konkurs

Høringsinnspill om nybygg

Høring - nytt bygg for Brønnøysundregistrene

Vil du effektivisere skjema-arbeidet?

Sommeråpent ved Brønnøysundregistrene

Gode elektroniske tilbud gjør papirblanketter overflødige

Ny tjeneste fra Brønnøysundregistrene i Altinn

Europeiske foretak - ny og forbedret tjeneste

Årsmelding 2010 - Tema samfunnsansvar

Enklere å signere elektronisk

Alle kan sjekke skatten

Altinn åpen for alle, men ikke friskmeldt

Altinn ser ut til å stabilisere seg

Altinn er delvis utilgjengelig

300 000 har nå sjekket selvangivelsen

70 prosent kan nå sjekke skatten

Altinn åpnes gradvis

Gratis informasjon til offentlige etater

Spar tid, penger og miljø - elektronisk registrering

Kunngjøring av fisjon - to endringer

Reservasjonsregisteret 10 år - 1,9 mill. har registrert seg

Vårens kurstilbud 2011

Flere saker

Brønnøysundregistrene · Kontakt oss · firmapost@brreg.no · Telefon: 75 00 75 00 · Organisasjonsnummer: 974 760 673