Pressemelding 25. mars 2011
- Ingen tvil om at Altinn burde ha tålt situasjonen bedre, sier direktør Erik Fossum.
De to første dagene etter tilgjengeliggjøringen av selvangivelsen i
Altinn førte til mye frustrasjon for brukerne våre. Altinn var utilgjengelig for hele eller deler av befolkningen. Siden seint onsdag kveld har løsningen vært tilgjengelig for alle, og cirka 795 000 har vært inne og lest selvangivelsen sin i løpet av de tre første dagene etter tilgjengeliggjøring. Tilsvarende tall for i fjor var 730 000.
Ikke overrasket over presset
- Vi var naturligvis ikke overrasket over at mange ønsket å logge inn for å sjekke selvangivelsen sin, men vi hadde ikke forventet å komme i den situasjonen vi gjorde. Løsningen er bygd for å tåle et meget stort antall brukere samtidig, forteller Fossum.
Det ble gjennomført ytelsestester i forkant av tilgjengeliggjøringen av selvangivelsen. Disse tydet på at alt skulle fungere, men det er svært vanskelig å ta høyde for alt som kan skje i en komplisert løsning når man tester. I praksis fungerte det ikke like godt. – Det er ingen tvil om at Altinn burde ha tålt situasjonen bedre, sier Fossum.
Bedre fra midnatt torsdag
Onsdag kveld ble det gjennomført tiltak som gjorde at løsningen var klar til å åpnes for alle. Dette var tiltak som var identifisert etter halvannet døgn med intenst arbeid. Etter dette har situasjonen i stor grad vært stabil.
Hva var feilen?
- Det blir feil å si at det er én feil som har skapt situasjonen som oppsto. Altinn er en stor og kompleks løsning, med mange moduler. Leverandørene våre har analysert løsningen både som helhet og i detalj, og har kommet med noen tiltak som har bedret situasjonen, forklarer Fossum.
Det ble lansert en ny versjon, Altinn II, i fjor. Mange moduler er nye, men det er også samhandling med moduler fra den gamle Altinn-løsningen.
- Tiltakene vi gjorde kom etter at leverandørene og vi har drevet systematisk feilsøking og analyse. Dette førte til at vi fikk avgrenset mulighetene for hva som var problemet. Vi prøvde ut tiltak, og noen av disse ga positiv effekt, sier Fossum.
Fortsatt arbeid
At situasjonen er bedret betyr ikke at Altinn sentralforvaltning eller leverandørene legger ned arbeidet. Selv om løsningen nå virker, er det for tidlig å friskmelde den.
- Løsningen fungerer tilfredsstillende nå, men vi vil fortsette å overvåke situasjonen nøye for å unngå tilsvarende situasjoner i framtida, avslutter Fossum.
Vi vil gi mer informasjon om hva som har hendt når dette foreligger.
Fakta om Altinn:
• Altinn ble åpnet 4. desember 2003
• Det var Skatteetaten, Statistisk Sentralbyrå og Brønnøysundregistrene som tok initiativ til Altinn (ved daværende skattedirektør Bjarne Hope, daværende SSB-direktør Svein Longva og direktør ved Brønnøysundregistrene, Erik Fossum)
• I dag deltar 33 etater og kommuner i Altinn-samarbeidet
• Over 60 millioner enkeltskjemaer er sendt inn via Altinn siden starten
• Flere en 2,3 millioner enkeltpersoner har sendt inn ett eller flere skjema via Altinn
• Over 440 000 bedrifter rapporterer elektronisk via Altinn
• Både Mva-rapportering og selvangivelse for næringsdrivende og selskaper ligger rundt 90 prosent andel via Altinn.
• Leverandør er:
Utvikling og applikasjonsforvaltning: Accenture
Drift: Basefarm
Mer informasjon på https://www.altinn.no/no/Toppmeny/Om-Altinn/
Brukerundersøkelser om Altinn finner du på https://www.altinn.no/no/Toppmeny/Om-Altinn/Arsmeldinger---statistikk---brosjyrer/Brukerundersokelser-sporreundersokelser-om-Altinn/
Artikler og statistikk om Altinn finner du i Brønnøysundregistrenes årsmelding: https://www.altinn.no/no/Toppmeny/Om-Altinn/Arsmeldinger---statistikk---brosjyrer/Arsmeldinger-for-Bronnoysundregistrene---inkludert-Altinn/
Til redaksjonen:
Ved spørsmål ta kontakt med:
Mette Siri Brønmo
Kommunikasjonsdirektør Brønnøysundregistrene
Tlf.kontor: 75 00 76 50
Mobil: 416 55 224
Jørgen Ferkingstad
Informasjonsansvarlig Altinn
Tlf. kontor: 75 00 75 99
Mobil: 90 64 84 35
|