Altinn tar i bruk Sikkerhetsportalen
(03.02.2006) Brukerne av Altinn kan fra i dag logge seg inn ved hjelp av den nye offentlige Sikkerhetsportalen. Altinn, som er en internettportal for dialog med det offentlige, er dermed først ut med å ta i bruk tjenester fra Sikkerhetsportalen.
Den nye Sikkerhetsportalen for offentlig sektor ble lansert 15. desember i fjor, og samme dag skrev Altinn under avtale om å ta den i bruk. Fra i dag av tar Altinn i bruk den første tjenesten fra Sikkerhetsportalen som er innlogging (autentisering). Det betyr at brukerne av Altinn kan benytte seg av Sikkerhetsportalen for å logge seg inn i Altinn-løsningen.
Bare begynnelsen
Det er Brønnøysundregistrene som forvalter både Altinn-løsningen og Sikkerhetsportalen. Direktør Erik Fossum er fornøyd med at Altinn er først ute med å ta i bruk Sikkerhetsportalen, men peker på at dette bare er begynnelsen.
– Med Sikkerhetsportalen på plass har vi tilrettelagt for at offentlige etater og kommuner kan utvikle enda flere og bedre elektroniske tjenester. Dette vil komme innbyggerne og næringslivet til gode i form av enklere og mer tilgjengelige tjenester, sier Fossum.
Til redaksjonen:
Om Sikkerhetsportalen
Sikkerhetsportalen er en felles sikkerhetstjeneste for offentlig sektor, som skal tilrettelegge for sikker elektronisk dialog mellom innbyggerne og det offentlige. Ved hjelp av Sikkerhetsportalen skal det bli både enklere og tryggere for både innbyggere og næringsliv å bruke offentlige tjenester på Internett. Det er Bankenes Betalingssentral AS (BBS) som har utviklet og som skal drifte Sikkerhetsportalen. Løsningen ble lansert 15. desember 2005, og den første tjenesten som tilbys er innlogging (autentisering). I løpet av 2006 vil Sikkerhetsportalen også tilby digital signering og kryptering.
Les mer om Sikkerhetsportalen
Last ned Sikkerhetsprtalens logo
Om Altinn
Altinn er en internettportal som har som mål å forenkle næringslivets kommunikasjon med det offentlige. Selv om Altinn i hovedsak er rettet mot næringslivet, inneholder Altinn også viktige tjeneste for privatpersoner, som flyttemelding, selvangivelse for lønnstakere og pensjonister og tjenester fra Lånekassen og Husbanken. Altinn tilbyr elektronisk dialog mellom etatene og brukerne, og en sikker postboks for meldinger fra det offentlige.
Altinn startet som et samarbeid mellom Skatteetaten, Brønnøysundregistrene og Statistisk sentralbyrå. I dag er 15 etater med i samarbeidet, mens flere er i dialog om samarbeid. I overkant av 100 skjemaer og tjenester er tilgjengelige i Altinn. Totalt har over 7,5 millioner skjemaer kommet inn via Altinn siden starten. Altinn forvaltes av Brønnøysundregistrene.
Les mer om Altinn
For mer informasjon, kontakt Hallstein Husand, avdelingsdirektør ved Brønnøysundregistrene, telefon 908 21 845.
|