(24.06.2010) Brønnøysundregistrene arrangerer kurs i TUL – den nye tjenesteutviklingsløsningen til Altinn. Neste kurs holdes i Oslo 24. – 26. august.
Den nye versjonen av Altinn har en ny tjenesteutviklingsløsning, forkortet TUL. Den nye løsningen gjør det enklere for etatene selv å utvikle tjenestene sine. Dette reduserer behovet for å bruke tekniske konsulenter, og Altinn sine leverandører behøver ikke å bli involvert i vanlig vedlikehold av skjema.
Målgruppen
Målgruppen for kurset er fagpersoner hos nåværende og nye tjenesteeiere i Altinn, og konsulenthus som skal utvikle tjenester. Målet er å gjøre tjenesteutviklerne i stand til å utvikle gode innsendings- og meldingstjenester i Altinn.
Semantikk
Kurset går over tre dager. På kursplanen står innføring i SERES, Semantikkregisteret for elektronisk samhandling.
– SERES skal gjøre det enklere å utveksle informasjon mellom privat og offentlig sektor, og mellom offentlige etater, og skal blant annet levere metadata til tjenestene i Altinn, sier Joachim Mørk Eidem, som er en av foredragsholderne på kurset.
SERES inneholder metadata som beskriver semantikk og informasjonsstrukturer for data som skal utveksles med og innenfor offentlig sektor. Deltakerne får innføring i hvordan metadata blir bygd opp, og de får lage en egen meldingsspesfikasjon.
Pålogging, roller og rettigheter
De to siste kursdagene består av en teoretisk og en praktisk del. Deltakerne får innføring i hvordan tjenester blir utviklet i Altinn. I tillegg får de informasjon om pålogging, roller og rettigheter. Informasjon om ELMER, retningslinjer for brukergrensesnitt i offentlige skjemaer på Internett, inngår også i kurset. På programmet står dessuten praktisk innføring i tjenesteutvikling. Deltakerne får hjelp til å lage en innsendingstjeneste som legges inn i et testmiljø.
Oslo i august og november
Det har vært arrangert fem kurs til nå, fire i Oslo og ett ved Brønnøysundregistrene. Neste kurs holdes i Oslo 24. – 26. august, og samme kurset gjentas i Oslo 9.–11. november. Det er lagt opp til ett kurs en gang hvert kvartal. Hvis etterspørselen er stor nok, vil Brønnøysundregistrene vurdere å tilby flere kurs. De fleste kursene har vært fullbooket. Det er plass til 14 deltakere per kurs.
– Vi ønsker ikke å ha større grupper enn dette. Slik sikrer vi at alle får full utnyttelse av kurset, og de får den hjelpen de trenger underveis, sier opplærings- og kompetanseansvarlig ved AEI, Gunvor Tryggvason.
Påmelding til kurset 24.-26. august
Påmelding til kurset 9.–11. november
|